Parafia Konkatedralna pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze

Ogłoszenia

WAŻNA INFORMACJA ZWIĄZANA Z SAKRAMENTEM BIERZMOWANIA
DLA OSÓB DOROSŁYCH W SYTUACJI NADZWYCZAJNEJ:

W związku z tym, że 05 grudnia (pierwszy poniedziałek miesiąca) o godz. 18.00 J.E. Bp Adrian Put udzieli sakramentu bierzmowania osobom dorosłym w sytuacji nadzwyczajnej, zwracam się z uprzejmą prośbą do Czcigodnych Księży o wcześniejsze przesłanie list kandydatów (do czwartku poprzedzającego uroczystość – tj. do 01 grudnia 2022) na adres: konkatedra@diecezjazg.pl

Lista powinna zawierać: imię i nazwisko kandydata, imię do bierzmowania, imię i nazwisko świadka, data i miejsce urodzenia kandydata, data i parafia chrztu kandydata, numer aktu chrztu.

Dodatkowo kandydaci przywożą ze sobą całą dokumentację wymaganą do przystąpienia do sakramentu, jak również wpłacają ofiarę w wysokości 100 zł.

Wszyscy powinni być obecni od godz. 16.30 (na miejscu będą również wręczone krzyże)

Z Chrystusowym pozdrowieniem

ks. Piotr Bortnik
proboszcz

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

I NIEDZIELA ADWENTU

27 LISTOPADA 2022 AD

 1. Dzisiejsza niedziela to I Niedziela Adwentu. Zapraszamy na RORATY od poniedziałku do piątku o godz. 6.45,apo Mszy św. również na skromny poczęstunek. W soboty zapraszamy na godz. 7.00. Tradycyjnie przynieśmy ze sobą lampiony. Rekolekcje Adwentowe w naszej parafii rozpoczniemy w IV Niedzielę Adwentu (od 18 do 21 grudnia).
 2. Dziś również podczas Mszy św. o godz. 12.00 pobłogosławimy Wieniec Adwentowy, opłatki oraz świece, które znamy jako Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom Caritas. Od tego momentu będą już dostępne w naszej parafii. Ofiara za świece: mała 10 zł, a duża 20 zł.
 3. W bieżącym roku przypada 90. rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie, jednej z najokrutniejszych zbrodni dokonanych przez reżim sowiecki, której kulminacja przypadła na lata 1932-1933.  Ludobójstwo dokonane przez Rosję pochłonęło – wg różnych szacunków – od 3 do 10 mln ofiar, w tym również Polaków. W dniu dzisiejszym – we wszystkich kościołach w Polsce – pragniemy modlić się w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie oraz w intencji wszystkich ofiar tamtej zbrodni.
 4. Na czas Adwentu została wyłożona Księga Duchowej Adopcji oraz Księga Trzeźwościowa. Można w ten sposób podjąć modlitwę w intencji poczętego życia przez 9 miesięcy lub zobowiązanie do trzeźwości, przynajmniej na jakiś czas.
 5. Jeszcze jednym czynem, który możemy podjąć na czas Adwentu to krucjata modlitewna w obronie życia. Rycerstwo Niepokalanej przy naszej parafii zaprasza do udziału w krucjacie modlitewnej „Adwent dla Życia 2022” Celem akcji jest modlitwa o nawrócenie zwolenników aborcji i ratowanie dzieci nienarodzonych, ich matek i ojców oraz całych rodzin. Wybierz minimum pół godziny w Adwencie i poświęć na modlitwę w intencjach krucjaty. Można ofiarować różaniec, koronkę do Miłosierdzia Bożego, lekturę Biblii, adorację Najświętszego Sakramentu lub inną dowolną modlitwę. Ważne jest, aby modlić się przez cały zadeklarowany czas. Zapisu można dokonać przez formularz, pocztą elektroniczną (adwentdlazycia.mi.zg@gmail.com) lub pod podanym numerem telefonu (784 182 144 w godzinach 16.00 – 20.00). Szczegóły na ulotkach oraz naszej stronie parafialnej i w mediach społecznościowych. Rozpoczęcie 27 listopada 2022 r. o godz. 18.00 wspólną Mszą św. w Konkatedrze, a zakończenie 24 grudnia 2022 r. o godz. 12.00 indywidualną modlitwą Anioł Pański.
 6. Od wtorku rozpoczniemy Nowennę przed uroczystością Niepokalanego poczęcia NMP – modlimy się codziennie przed Mszą św. wieczorną, a 5 grudnia po Mszy św. o godz. 8.00.
 7. 28-29 listopada wspólnoty duszpasterskie z naszej Parafii organizują Jerycho różańcowe. Początek o godz. 10.00 zakończenie o godz. 17.45. W poniedziałek modlimy się za kapłanów, we wtorek za Ojczyznę.
 8. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Odwiedziny chorych o stałej porze. W sobotę o godz. 8.00 Msza św. wspólnotowa z oprawą przygotowaną przez Rycerstwo Niepokalanej.
 9. Spotkania w najbliższym czasie: dziś po Mszy św. o godz. 8.00 spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich; w przyszłą niedzielę o godz. 8.00 Msza św., a po niej spotkanie i Zmiana Tajemnic Żywego Różańca.
 10. Każda parafia w ciągu roku składa ofiarę na utrzymanie Seminarium Duchownego. Od przyszłej niedzieli zostaną wyłożone koperty, w których możemy umieścić nasz dar serca na ten cel i wrzucić je potem na tacę bądź przekazać w zakrystii. Do wakacji wypłaciliśmy już pierwszą połowę parafialnego zobowiązania i do Świąt chcielibyśmy wypełnić tegoroczne zobowiązanie w całości. Za zrozumienie i złożone ofiary serdeczne Bóg zapłać! W kopertach znajdą się jednocześnie zaproszenia na kolędę.
 11. Zapraszamy na spotkanie rodziców dzieci, które przygotowują się do I Komunii Świętej, które odbędzie się w poniedziałek 28 listopada w kościele po Mszy św. o godz. 18.00.
 12. Przypomnienie dotyczące spowiedzi w Konkatedrze: codziennie od poniedziałku do piątku dyżur spowiedniczy księży z zielonogórskich parafii w godz. 15.00-17.30. Ponadto okazja do skorzystania z sakramentu pojednania podczas Mszy św. porannych w dni powszednie oraz w niedziele podczas każdej Mszy św. jak również pół godziny przed Mszą św. wieczorną (od 17.30) w dni powszednie.
 13. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy – Maryjnych Nieszporów za Miasto, podczas których będziemy wypraszali Boże błogosławieństwo dla mieszkańców naszego Miasta – Zielonej Góry. Nieszpory rozpoczną się w środę, 30 listopada po Mszy św. wieczornej w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Kolejne Nieszpory odbywać się będą w każdą, ostatnią środę miesiąca.
 14. Terenowe Biuro Radia Maryja zaprasza na pielgrzymkę do Torunia z okazji XXXI  rocznicy powstania Radia Maryja w dniu 3 grudnia br. (sobota) Szczegółowe informacje i zapisy: Terenowe Biuro Radia Maryja przy Konkatedrze w poniedziałek, środę, piątek w godzinach 10.00 – 12.00.
 15. Dziś po Mszach św. możemy tradycyjnie wesprzeć organizację wyjazdu dla dzieci i młodzieży podczas ferii i wakacji, a za tydzień nasz Parafialny Zespół Caritas będzie zbierał ofiary na rzecz ubogich. Jednocześnie zwracamy się z prośbą o rzeczowe wsparcie dla ubogich rodzin. Przy prezbiterium został wystawiony kosz, do którego przez trzy tygodnie Adwentu możemy składać produkty długoterminowe, które wykorzystamy do przygotowania świątecznych paczek.
 16. Przy wyjściu z kościoła i w zakrystii jest do nabycia prasa katolicka: „Niedziela” i „Gość Niedzielny”. Dziękujemy też za wszelkie ofiary składane na tacę, jak również wpłacane na konto parafii.

ks. Piotr Bortnik
proboszcz