Parafia Konkatedralna pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze

Duszpasterze

Proboszcz:

Ksiądz Włodzimierz Lange urodził się 18 lutego 1946 r.
w Poznaniu. Jego rodzinnym miastem jest Luboń. Tam spędził swoje dziecięce lata – w rodzinnej parafii p.w. Św. Jana Bosko został ochrzczony, przystąpił do I Komunii świętej, tu otrzymał sakrament bierzmowania, tu był ministrantem.
Lata młodzieńcze są związane z Poznaniem. Po latach nauki    w szkole średniej i złożeniu matury, podejmuje pracę w Politechnice Poznańskiej, gdzie pracuje prawie 8 lat. Jednocześnie, co pozostaje szczególnie sympatycznym wspomnieniem, śpiewa w chórze studenckim Uniwersytetu Poznańskiego im. Adama Mickiewicza. W 1972 r. przyprawia o szok wszystkich swoich przyjaciół i cały swój „ustabilizowany” świat, obwieszczając decyzję wstąpienia  do Seminarium Duchownego. Chciał studiować w Seminarium Poznańskim, lecz zaproszony przez kleryka Jana Pawlaka do Paradyża, zachwycił się jego pięknem i wstąpił do Seminarium Duchownego diecezji Gorzowskiej w Gościkowie – Paradyżu – diecezji rozległej i ubogiej w kapłanów. Tu odbył formację kapłańską w latach 1972 – 1978 pod kierunkiem ks. Rektora Teofila Herrmanna.
W 1977 r. z rąk ks. Biskupa Pawła Sochy w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu otrzymał święcenia diakonatu.
30 kwietnia 1978 r. w Katedrze Gorzowskiej sługa Boży Biskup Wilhelm Pluta udzielił diakonowi Włodzimierzowi Lange święceń prezbiteratu.
Duszpasterska posługa, jaką pełni do dziś, rozpoczęła się        w parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzowie Wlkp., gdzie jako wikariusz przepracował 2 lata. Następnie prawie 6 lat był wikariuszem w parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie.
Po 8 latach wikariatu, w 1986 r. dekretem ks. Biskupa Józefa Michalika został ustanowiony proboszczem nowo powstałej parafii w Bobowicku.
W 1992 r. 25 marca nastąpiła reorganizacja diecezji Gorzowskiej, w wyniku której Ojciec Święty ustanawiając diecezję Zielonogórsko – Gorzowską przeniósł stolicę diecezji do Zielonej Góry, a kościół św. Jadwigi podniósł do rangi Konkatedry.
Po swoim ingresie do Konkatedry ks. Biskup Józef Michalik, ówczesny Ordynariusz dokonuje w dniu 25 sierpnia 1992 r. nominacji Księdza Włodzimierza na proboszcza parafii  św. Jadwigi.

Wikariusze:
– Ks. mgr Dominik Kamiński
– Ks. Paweł Terzyk

Powołania z parafii:

Ks. Józef Cyrulik
Ks. Zbigniew Stekiel
Ks. Andrzej Szkudlarek
Ks. Gabriel Stożek
Ks. Stanisław Czerwiński
Ks. Mieczysław Pośpiech
Ks. Mirosław Donabidowicz
Ks. Jerzy Waściński
Ks. Marek Waściński
Ks. Jacek Łabiński
Ks. Dariusz Chabraszewski (MSF)
o. Tomasz Sajdek (OMI)
o. Mieczysław Trzaskowski (Cor.)
Ks. Marek Pluskota
Ks. Jacek Piotrowski
Ks. Mieczysław Łęcki
br. Mariusz Leszczak (OFMCap.)
Ks. Mariusz Maćkowiak (MS)
Ks. Bartosz Orlicki
Ks. Dominik Orlicki