Parafia Konkatedralna pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze

Krucjata 40 dni dla życia w Konkatedrze

Sprawozdanie i świadectwa z akcji Krucjata 40 dni dla Życia
zorganizowanej przez Rycerstwo Niepokalanej przy Konkatedrze pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze w dniach 17.02.2021-28.03.2021

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Maryja!

            Krucjata została zainspirowana i zorganizowana zgodnie z potrzebą czasu, w którym żyjemy, w odpowiedzi na sytuację w naszej Ojczyźnie, trwające demonstracje, żądania aborcyjne, akty nienawiści i promowanie ideologii śmierci. Zamiarem organizatorów była pokojowa demonstracja wiary, która, tak ufamy, jest w stanie pomóc i uzdrowić tą sytuację. Inspiracją była książka “Początek końca aborcji” Shawna D. Carneya, który jest twórcą Krucjaty w USA oraz świadectwo Krucjaty organizowanej przez młodzież z KSM w Legnicy. Poprzez Krucjatę włączyliśmy się w wielką modlitwę obrońców życia na całym świecie.

            Intencją akcji objęto dzieci nienarodzone, matki, które borykają się często z bardzo trudnymi wręcz dramatycznymi decyzjami, całe rodziny, w których zagrożone jest życie dziecka poczętego; lekarzy i personel medyczny, którzy biorą udział w zabiegach aborcyjnych oraz kobiety biorące udział w marszach domagając się wprowadzenia aborcji na życzenie, zwłaszcza młodych ludzi biorących w nich udział, oraz polityków i rządzących, którzy mają wpływ na prawne rozstrzyganie o Życiu.

            Po przedłożeniu ks. Pawłowi Terzykowi, opiekunowi MI, projektu Krucjaty i po Jego zapewnieniu o modlitwie w tej intencji, poprosiliśmy i otrzymaliśmy zgodę i błogosławieństwo naszego Proboszcza Ks. Prałata Włodzimierza Lange oraz Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego. 

            Przygotowanie do Krucjaty rozpoczęto 27 stycznia 2021 r. modlitwą w deklarowanej i szeroko rozumianej intencji dla Życia oraz utworzeniem e-maila, zaprojektowaniem plakatu, ulotek i rozesłaniem wiadomości elektronicznych o Krucjacie do członków Rycerstwa Niepokalanej. Stworzony został -kalendarz godzin. Uroczystej inauguracji Krucjaty 17 lutego o godz. 13 przewodniczył ks. Paweł Terzyk, który pobłogosławił zgromadzonym w konkatedrze na pierwszej godzinie czuwania i wszystkim uczestnikom akcji za życiem.

            Zaangażowanie w modlitwę za życie przerosło oczekiwania organizatorów. Mieliśmy zebrać chętnych do modlitwy na 936 godzin z terytorium Zielonej Góry. Do akcji wpłynęły zgłoszenia z zadeklarowanymi 4351 godzinami modlitwy z 74 miast i miejscowości, z kilkudziesięciu parafii. Udział wzięło 227 uczestników.

Parafie zielonogórskie, które wzięły udział w Krucjacie:   

  1. Konkatedra św. Jadwigi Śląskiej
  2. Najświętszego Zbawiciela
  3. Matki Boskiej Częstochowskiej
  4. Podwyższenia Krzyża Świętego
  5. Miłosierdzia Bożego
  6. św. Józefa Oblubieńca
  7. Ducha Świętego
  8. św. Franciszka z Asyżu
  9. św. Urbana I
  10. św. Stanisława Kostki

            W Krucjacie wzięła udział cała Polska od morza po czeską granicę: Białystok, Bydgoszcz, Chodecz, Cieszyn, Cieślin, Czerwieńsk, Dąbki, Dubiecko, Dzierżoniów, Gajków, Gdańsk, Giżycko, Głowienka, Głuchów, Gołkowice, Jelenia Góra, Jędrzychów, Kalsk, Katowice, Kielce, Kożuchów, Kraków, Legnica, Lesznowola, Leżańsk, Lisów, Lublin, Lubliniec, Łódź, Marki k. Warszawy, Marynowice, Nowy Dwór Gdański, Miedary (Gliwice), Mysłowice, Niedźwiedź, Niegosławice, Nowa Sól, Nowy Dwór Gdański, Nowy Targ, Ośno Lubuskie, Otyń, Pleszew, Pomorsko, Prudnik, Przemyśl, Przytok, Pszczyna, Racibórz, Raculka, Radom, Rybnik, Rybnik-Boguszowice, Rzeszów, Sanok, Sobków (Kielce), Stary Kisielin, Strachocina, Szczecin, Szprotawa, Śmieszków, Świdnik, Targoszyce, Warszawa, Węgłczew (Wrocław), Węgrów, Wierzbno, Wilkanów, Witnica, Włocławek, Wodzisław Śląski, Wrocław, Ząbki, Zielona Góra, Żychlin/Łódź, a także uczestnicy z Niemiec i Francji.

            O naszej akcji zostali powiadomieni katolicy z grup modlitewnych w Hiszpanii (Barcelona), Ameryce Południowej i Wielkiej Brytanii. W Krucjatę włączyli się kapłani, osoby konsekrowane a także ludzie polityki.

            Krucjata 40 Dni dla Życia wsparta została przez media o zasięgu miejskim i ogólnopolskim oraz grupy modlitewne, a także przez Akcję 33 Dni Zawierzenia – Małgorzata Gawęda. Pisali o akcji m.in.:

https://mi-polska.pl/2021-02-17-krucjata-w-obronie-zycia

https://zielonagora.naszemiasto.pl/zielonogorscy-rycerze-niepokalanej-beda-sie-modlic-dla/ar/c1-8143407

https://www.tvp.info/52310921/pro-life-aborcja-polska-kosciol-zielona-gora-w-srode-popielcowa-rusza-inicjatywa-modlitewna-40-dni-dla-zycia

https://www.newslubuski.pl/spoleczne/10188-rycerze-niepokalanej-z-zielonej-gory-poprowadza-krucjate-modlitewna-pro-life.html

https://www.niedziela.pl/artykul/64897/W-Srode-Popielcowa-rusza-krucjata-%E2%80%9E40

https://www.facebook.com/zgfranki/photos/a.478586732313910/1688340081338563/?type=3

https://wiadomosci.wp.pl/sroda-popielcowa-rozpoczyna-sie-akcja-40-dni-dla-zycia-6608816886962880a

https://www.franciszkanie.pl/artykuly/mi-w-obronie-zycia

https://misyjne.pl/wielkopostna-akcja-modlitewna-w-obronie-zycia/

https://naszdziennik.pl/wiara/232825,w-srode-popielcowa-rusza-krucjata.html

https://rycerstwo.przemyska.pl/wp-content/uploads/2021/02/40-Dni-Plakat-03-v14.pdf

https://www.parafia-urban.zgora.pl/wordpres/ogloszenia-parafialne-v-niedziela-zwykla-07-02-2021-r/

https://www.zbawiciel.zgora.pl/

            Uczestnicy Krucjaty potwierdzali entuzjazm w podjęciu modlitw i potrzebę zainicjowanej akcji modlitewnej. Kontakt telefoniczny i e-mailowy zaowocował dawanymi przez nich świadectwami oraz utwierdził o słuszności powziętych decyzji.

            Joanna, kobieta niepełnosprawna, która wyraziła zgodę na zamieszczenie jej świadectwa, pisze: Szczęść Boże! Wyrażam zgodę na uczestniczenie w podjętej akcji w intencji obrony dzieci przed dokonaniem aborcji. Sama jestem kobietą niepełnosprawną, mam mózgowe porażenie dziecięce czterokończynowe, piszę stopą. Ukończyłam pedagogikę w KUL.  Wydałam 10 tomików wierszy. A przecież  wg diagnoz lekarzy miałam być bezwartościowym dzieckiem. Dużo zawdzięczam swoim rodzicom. Ich też nikt nie przygotowywał na przyjęcie chorego dziecka, a jednak przyjęli mnie i pokochali. Dlatego chcę modlić się o zmianę decyzji w sprawie aborcji chorych dzieci, ponieważ tylko Bóg wie, po co rodzi się człowiek i do czego będzie powołany – Joanna”.

Inne świadectwa

„Szczęść Boże. W piątek drogę krzyżową ofiarowałam w intencji dzieci nienarodzonych. Drogę krzyżową prowadziło koło różańcowe właśnie w tej intencji. Był to pierwszy piątek miesiąca i chciałam iść do spowiedzi świętej. Zaczęła się droga krzyżowa, a ja nie wiedziałam, co mam zrobić: czy iść do spowiedzi czy przeżywać drogę krzyżową. Poczułam złość i niechęć. Zupełnie tak jak te matki, które nie wiedzą co zrobić z dzieckiem, jaką decyzję podjąć. Skupiłam się na swoich emocjach, wyłączyłam się myśląc o spowiedzi. Poczułam się tak jak te matki, które nie słuchają sercem, bo myślą o niechcianym dziecku. Przy stacji spotkania Matki z Synem zdałam sobie sprawę, że modlę się za dzieci nienarodzone. Zostałam i przeżyłam drogę krzyżową w intencji tych dzieci. Tak jak matka, która przeżywa ciążę niechcianą, ale ratuje życie dziecka. Obym pomogła matce i dziecku – Ula”.

„Jestem w Odnowie w Duchu Świętym od 20 lat. Wyczytałam na WhatsApp wiadomość o Krucjacie. Natychmiast zrozumiałam, że mam się do niej zgłosić. Uczestniczę w Adopcji duchowej od 20 lat. Po zgłoszeniu mojego udziału miałam sen. Śniło mi się moje własne mieszkanie, w którym mieszkał wraz ze mną wielki ukryty pod wersalką wąż. Odczułam, że jest bardzo łagodny jak gdyby oswojony. Zupełnie nie miałam pojęcia, że on tam przebywa. Gdy jednak go zobaczyłam przestraszyłam się i zaczęłam się modlić. Wtedy on spokojnie pełzając skierował się w stronę balkonu i bezgłośnie opuścił mieszkanie. Po przebudzeniu zrozumiałam, że ten sen miał związek z przystąpieniem do Krucjaty i dalszym uwolnieniem. W Łodzi w Sanktuarium Świętości Życia jest obraz Maryi od dzieci nienarodzonych. Tam złożyłam dar serca za popełniony grzech. Zrozumiałam, że to jeszcze za mało, że powinnam zamówić 9 mszy św. – nowennę za abortowane dziecko. Wierzę, że moje ukochane dzieciątko przebaczyło mi winę i mi błogosławi. Amen – Grażyna”.

„W pierwszą sobotę miesiąca postanowiłam po mszy świętej pozostać na adoracji, by to czuwanie poświęcić za dzieci nienarodzone. Rozważałam tajemnicę Nawiedzenia św. Elżbiety. Nie mogłam się skupić, gdyż poczułam mocny ból w ciele. Tak bardzo czekałam na tą pierwszą sobotę, aby przyjść do Pana Jezusa. Zaczęłam się gorąco modlić. Doznałam wielkiej łaski, bo przestało mnie boleć. Zaczęłam medytować tą tajemnicę, choć ciągle był to trud, ale już towarzyszyła mi radość i dziękczynienie Bogu. Pytałam, dlaczego w tak radosnej tajemnicy ja doświadczyłam takiego trudu. I otrzymałem odpowiedź, abym zobaczyła jak wielki trud powzięła Maryja, która musiała przebyć tyle kilometrów, aby zanieść Dobrą Nowinę Elżbiecie. Szła w radości wychwalając Boga za wielkie rzeczy, jakie jej uczynił. Kiedy myślałam o dzieciach nienarodzonych i ich matkach, też pomyślałam jaki trud musi znieść niekiedy matka dla uratowania dziecka i ile po tym trudzie radości. Wtedy można śpiewać radosny Magnificat. Dla Boga nie ma nic niemożliwego – Urszula”.

„Szczęść Boże tak bardzo czekałam na święto świętego Józefa. Przygotowywałam się poprzez nowennę 9 dniową do św. Józefa. Tak bardzo chciałam tego dnia uzyskać odpust zupełny Jednak wola Boża była inna względem mnie tego właśnie dnia. Zachorował mój tata i tego dnia dostałam skierowanie, aby zawieźć go do szpitala. Na korytarzu spotkałam kobietę, która była w ciąży zagrożonej. Pomyślałam sobie, że nie przez przypadek Pan Bóg mnie tu przysłał. Miałam na szyi cudowny medalik. Zdjęłam go i chciałam jej ofiarować, gdy zabrali ją na badania. Za jakiś czas wróciła. Podeszłam do niej i powiedziałam, że modlę się w Krucjacie 40 Dni dla Życia za dzieci nienarodzone, a teraz za Panią i dziecko. Podałam jej cudowny medalik. Nie bardzo chciała przyjąć, ale dałam jej do ręki i wzięła, a ja poczułam wielki pokój w swojej duszy. Zdałam sobie sprawę, że to św. Józef posłał mnie do szpitala i postawił na mojej drodze tę kobietę. Chwała Panu Bogu – Urszula, Żychlin”.

“Potrzeba szturmu modlitewnego do nieba!

Nasi Rodzice mawiali, że ‘bez Boga ani do proga’! Ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską w okresie okupacji niemieckiej  – w trudnych czasach. Dzisiaj dziękujemy Bogu za pośrednictwem Matki Bożej za dobro i łaski, które spływają na nasz naród oraz prosimy o opamiętanie ludzi błądzących – zagubionych. ‘Ci co zaufali Panu odzyskują siły, otrzymują skrzydła jak orły, biegną bez zmęczenia’ – Wojtek”.

„Kontakt osobisty z uczestnikami krucjaty był dla mnie ważnym czasem przeżywania i nawracania się w czasie Wielkiego Postu. Znajomości, które nawiązały się poprzez rozmowy w tym czasie pandemii, tak trudnym społecznie, owocują znajomością i kontaktami cały czas. Dały mi siłę, nadzieję, tchnęły wiarę i radość na czas Wielkiego Postu, i na czas nadchodzących świąt, które są Radością i Nadzieją. Tak wielu wspaniałych ludzi przystąpiło do modlitwy za Życie. Czuję, że nasza krucjata żyje naszym życiem, my żyjemy życiem krucjaty i poprzez tą łączność w modlitwie przyczyniamy się do ratowania Życia.

Matka Niepokalana z naszej akcji, do której nie byliśmy przygotowani, zrobiła dzieło, które wykroczyło poza nasze wyobrażenie. Mateczko Niepokalana, dziękuję – Elżbieta”.

Organizatorzy Krucjaty
Rycerstwo Niepokalanej
przy parafii Św. Jadwigi Śląskiej
w Zielonej Górze

Zielona Góra, 25 marca 2021r.