Parafia Konkatedralna pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze

25 lat służby dla Niepokalanej

Maryja!

25 lat służby dla Niepokalanej

              Nasza Parafia Konkatedralna pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze, przeżywała 19 września br. podwójny Jubileusz – 25-lecia posługi Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej, a także 25-lecia powstania Rycerstwa Niepokalanej.

Wspólne dziękczynienie rozpoczęło się o godz. 10.00 modlitwą różańcową, prowadzoną przez Rycerzy Niepokalanej z różnych Parafii, po której O. Stanisław Piętka Prezes Narodowy Stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej w Polsce wygłosił konferencję o zadaniach jakie czekają nas w kolejnym 25-leciu.

2020-09-19-konferencja O. Stanisława Piętki


O godz. 11.00 rozpoczęła się dziękczynna Eucharystia pod przewodnictwem Ks. Bp. Stefana Regmunta, który wygłosił także okolicznościową homilię.

Na Jubileusz przybyły Siostry z innych Wspólnot Zgromadzenia w Polsce. Przełożona Polskiej Delegatury S. Agata Maria Bujak, dziękując w imieniu Matki Generalnej S. Kaliksty Marii Nishimura i swoim powiedziała do zgromadzonych Kapłanów, Rycerzy Niepokalanej
i Gości: „Przez ćwierć wieku utworzyliśmy przy tutejszej Parafii Św. Jadwigi, piękną Wspólnotę zjednoczoną jednym pragnieniem, aby jak najwięcej dusz poznało i pokochało Matkę Najświętszą i Jej oddało swoje życie. Niech ta Wspólnota rozrasta się, zasilana nowymi zastępami Rycerzy Niepokalanej a także nowymi powołaniami do naszego Zgromadzenia, walczącymi o Królestwo Serca Jezusowego na ziemi. Za wszystko niech będzie chwała Bogu przez Niepokalaną!”

Ten podwójny Jubileusz to hołd złożony Matce Bożej Niepokalanej, która sprowadziła  do naszego miasta Siostry żyjące duchowością Św. Maksymiliana. http://siostrymi.pl/

Posługa Sióstr jako zakrystianek w naszej Świątyni, chociaż niczym się nie różni od obowiązków pełnionych w innych kościołach, ma specyficzny charakter: cała jest oddana Niepokalanej z intencją ratowania dusz zgodnie z tym co powiedział Św. Maksymilian, że nawet zwykłe zamiatanie powinno być czynione z dobrą intencją – dla Niepokalanej.

Siostry przybyły do nas w 1995 roku na zaproszenie Ks. Prałata Włodzimierza Lange, za radą Ks. Abp. Józefa Michalika, ówczesnego Ordynariusza diecezji zielonogórsko – gorzowskiej.  Ks. Bp. Adam Dyczkowski, wydał dekret erygujący klasztor w Zielonej Górze i dokonał poświęcenia. Tego samego roku 8 grudnia po przygotowaniu przez Siostry, zostali przyjęci do Rycerstwa Niepokalanej pierwsi członkowie w liczbie 25. „W to dzieło założone przez
Św. Maksymiliana Marię Kolbego w Rzymie, którego celem jest ratowanie dusz przez Niepokalaną, włączyli się także wierni z innych Parafii Zielonej Góry i spoza niej, oplatając Zieloną Górę jakby błękitną wstęgą serc oddanych Niepokalanej” – czytamy w zaproszeniu na Jubileusz skierowanym do ponad 40 Parafii widniejących w spisie Rycerzy Niepokalanej przez te 25 lat. Grono Rycerzy liczy około 1000 osób.

W myśl założyciela Rycerstwa Niepokalanej, Św. Maksymiliana Marii Kolbego: „Mamy podbić jak najwięcej dusz dla Niepokalanej… Zgiąć pyszny kark świata do stóp Niepokalanej, zdobyć Jej cały świat i każdą duszę z osobna i to jak najprędzej… a Królestwo Przenajświętszego Serca Jezusowego zapanuje przez Nią na świecie. Trzeba koniecznie cały świat dla Niej zdobyć, by panowanie grzechu ustało”.

Powiększająca się liczba serc oddanych Niepokalanej przy parafii św. Jadwigi Śląskiej jest spełnianiem tych powyższych słów św. Maksymiliana. Do Rycerstwa Niepokalanej wstępują także członkowie innych wspólnot duszpasterskich, o co prosił św. Maksymilian: „ Aby Niepokalana zakrólowała w każdej duszy, potrzeba także aby i inne stowarzyszenia czy wspólnoty przystępowały do Rycerstwa Niepokalanej, aby pogłębiać coraz bardziej sprawę Niepokalanej”.

Przyjęcie nowych Rycerzy następuje co roku w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia.             Od 2018 roku Opiekunem Wspólnoty został Ks. Paweł Terzyk, Wikariusz naszej Parafii.

Zapraszamy wszystkich chętnych na spotkania formacyjne: 14 dnia miesiąca poprzedzone modlitwą różańcową i udziałem we Mszy Świętej w intencjach Rycerstwa Niepokalanej o godz. 18.00 i w ostatni poniedziałek miesiąca po Mszy Świętej o godz. 18.00.

Podczas spotkań w modlitwie różańcowej polecamy intencje naszych serc, słuchamy Słowa Bożego i dzielimy się naszymi refleksjami i świadectwami, słuchamy konferencji tematycznej Ks. Pawła, naszego Opiekuna Wspólnoty, a następnie poznajemy bogactwo duchowe Św. Maksymiliana przybliżane przez siostrę angażującą się z ramienia Zgromadzenia w formację Wspólnoty MI oraz czynimy konkretne postanowienia.

Na wzór Św. Maksymiliana zapragnijmy wszyscy stać się pokornym narzędziem w ręku Maryi, posłusznym wykonawcą Jej planów, aby „odnowić i dobrze czynić wszystko w Chrystusie przez Niepokalaną”.  Galeria – Jubileusz 25-lecia Sióstr Franciszkanek w Konkatedrze